Paradentóza (též parodontitida)

Paradentóza je nepříjemné onemocnění, které často končí vypadnutím zubu. Tato bakteriální infekce má však své další stinné stránky spojené především se zápachem z úst, odhalováním krčků a krvácením dásní. Co to je, jak vzniká a co vše ji způsobuje se dozvíte zde.

Paradentóza, parodontóza či parodontitida. Co to vlastně znamená?

Parodontitida, často laiky označována jako paradentóza, je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu, parodontu. Ačkoliv je paradentóza poněkud zmatečné označení, je veřejnosti z marketingových důvodů známější než její správné označení - parodontitida.

Paradentóza a krvácení dásní. Souvisí to spolu?

Paradentóza se často rozvíjí na podkladě chronického zánětu dásní. Paradentóza tedy vzniká dlouhodobým usazováním zubního plaku. Zubní plak obsahuje bakterie, jež vylučují škodlivé látky, což způsobuje zánětlivou reakci organismu, a poškozuje tak parodontální tkáně. Špatná hygiena dutiny ústní je tedy nejpodstatnějším faktorem vzniku paradentózy. Vhodné podmínky pro vznik parodontitidy mohou tvořit také převislé výplně zubu a okraje korunek, pod nimiž se může zubní plak usazovat, dále nakupeniny zubního kamene nebo nekvalitně zpracovaný ortodontický aparát (např. rovnátka). V první fázi dochází ke zduření a zarudnutí dásně, klinicky bývá tento stav označován jako počínající zánět dásní. Ve druhé fázi se dáseň stává velmi citlivou na jakékoliv mechanické dráždění. Při styku s kartáčkem nebo potravou má tendenci silně krvácet - chronický zánět dásní. Třetí a čtvrtá fáze je charakterizována vznikem a rozvinutím parodontitidy. Počínající fáze parodontitidy je za předpokladu správné hygieny pod dohledem odborníka vratná. Avšak neléčený zánět parodontu doprovázený úbytkem dásně, kosti a vazů stabilizujících chrup je nevratný proces, který často končí viklavostí a následným vypadnutím zubu.

Co dále způsobuje paradentózu?

paradentóza též parodontitidaParadentóza postihuje především osoby starší 30 let. Ve výjimečných případech ji nalézáme i u mladistvých. Její vznik však nemusí být podmíněn pouze špatnou ústní hygienou. V některých případech se různě velkou měrou podílí na vzniku parodontálního onemocnění Diabetes mellitus, virus HIV, autoimunitní onemocnění či nedostatek vitamínů. Léky jako Nifedipin, Cyklosporin A nebo Fenitoin mohou u některých pacientů způsobit otok dásní, který znesnadňuje péči o chrup. Neopatrná manipulace s párátkem může způsobit zánět dásně. Avšak chorobné zlozvyky spojené s okusováním předmětů, dlouhodobé traumatizace dásně párátky apod. může v důsledku skončit paradentózou.

Příznaky možného vzniku či probíhající paradentózy

  • zarudlé a oteklé dásně
  • krvácení dásní
  • odhalování krčků
  • viklání zubů
  • posun zubů v ústech
  • zápach z úst
  • citlivé krčky

Čtěte také:

Poslat známému
  
  

napsali jste:

20.12.16 Michal

Při vší úctě, už mi s tou nedostatečnou hygienou lezete krkem. Vy zubaři jste snad v životě neměli jediný kaz ? No tak vidíte a taky vám nikdo nenaznačuje že jste špíny nemyté. Absolutně odmítám ty vaše závěry o tom že za stav zubů může pouze čištění. Je to totální blbost. Kámoš než mu bylo 20 neměl téměř zuby, měl je jak křídu.. já mám zuby po otci, a to sou vyloženě kly ! Přesto kazů pár mám. Jenže a teď dobře poslouchejte, nebýt ošetření jednou vaší kolegyní v dětství, tak dnes jsem na tom úplně jinak.. Váš "um" mě doslova málem stál život. Nejen že jsem až po 15ti letech zjistil co mi ta kráva jedna udělala za spoušť v hubě, ono že mi jeden nešikovný pád v dětství málem totálně zničí život, to jsem netušil. A to nemluvě to peklo co jsem zažil, přes 2 roky jsem chodil k té sadistce, která mi dělala kanálky ... ZAŽIVA, malému děcku, a vnucovala mi že to nemůže bolet... Tohle mi způsobilo takové trauma, že dokonce života nehrozí abych kohokoli z vás ještě navštívil, přitom jsem se překonal, v obavách o vlastní život jsem se vydal k zubaři, po cestě jsem se málem 3x vybulil... ale to co nastalo poté, to jsem myslel že si dělá srandu země, ono kdysi mě ošetřila kráva, tj pravda, ovšem dneska to není o nic lepší jelikož pro změnu si ošetření nemohu ani dovolit. Připadá vám normální sdělit, nezaměstnanému mladému člověku, který evidentně penězi neoplývá, že ošetření bude stát se vším všudy... 70 000,- ? A to ještě s tím rizikem že to příde v niveč a zuby stejně půjdou ven.. to myslíte opravdu vážně ? Děláte ostudu Hipokratovi ! Je mi jedno co vám pojišťovna platí a co ne, nebo co a jak. vy jste přísahali a KŘIVĚ, TOHLE VÁS PŘÍDE HODNĚ ALE HODNĚ DRAHO, UVIDÍTE SAMI, ŽE SI NA TYTO SLOVA JEŠTĚ VZPOMENTE. Navíc celý váš JOB je jeden velký švindl ! Vy moc dobře víte, co strčit člověku do huby, co mu tam udělat, aby byl u vás naposled. Vím na jaké úrovni je medicína, technologie, atd.. když se já dovedu zbavit kazu za 3 dny bez vrtačky... když si já laik dovedu bez operace, vyléčit 2x2cm cystu v čelisti, tak vy to musíte umět ve 3 ráno po slepu. Ale to né, vy rádi kanálky, vrtání, nejlépe nekvalitně a pak máte jistotu že se chudák pacient vrátí.. Jo a nemyslete si že vám něco vyčítám, nebo že vám křivdím, nene,, čestnějšího jako já byste těžko hledali, pro mě spravedlnost a pravda na 1. místě v životě. A když něco tvrdím, obzvlášť takto kritického.. tak k tomu mám spoustu pádných důvodů. A nejsem ani blázen, a narozdíl od vás, já žiji v realitě. Takže dřív, než začne nějaký přestudovanec z vás soptit a chytat záchvat cože sem si to dovolil vás "bohy" kritizovat. Tak říkám mlčte, zamyslete se, ač se to nezdá, tohle co píšu má za cíl, VÁM pomoci, toje překvapení co ? Dobrá rada na závěr, snažte se to pochopit, ve vašem vlastním zájmu proto udělejte vše.

4.11.14 petr

říká se dentista dentální nit nebo dontitista dontitidní nit?))

Přidat nový komentář

Email

Fotografie