Pravidelné prohlídky u zubního lékaře

lecba-paradentozy-2.jpg - kopie
Pravidelné prohlídky u zubního lékaře od útlého věku vám pomohou uchovat si zdravé zuby i dásně. Zubní lékař zároveň věnuje pozornost i možným problémům, které se týkají jazyka či měkkých tkání úst, a radí, jak nemocem ústní dutiny předcházet.

Zubní prohlídky jednou za půl roku bývaly dříve běžnou normou, ale v současné době dochází často k zanedbávání pravidelných kontrol. Většina zubních lékařů přitom zdůrazňuje prevenci, aby léčba byla co nejméně nutná. Přesto i dnes většina zubních lékařů věnuje převážnou část svého pracovního času spíše ošetřování zubního kazu a jeho následkům než preventivním opatřením. A přitom ochránit zuby před zubním kazem a jeho následky není tak složité.

Pacienti jsou instruováni, jak o zuby pečovat a jak provádět ústní hygienu, aby se předešlo nemocem ústní dutiny. Měli by svého zubaře vyhledat i tehdy, když je některý zub bolí, když o něj přijdou nebo se jim kousek odštípne nebo když mají potíže se zubními náhradami. Zubař jim rovněž poradí v případě, že jim páchne z úst nebo je bolí čelisti. Díky anestetikům a novým technologiím je stomatologie nyní mnohem méně bolestivá a důraz na prevenci omezil nutnost radikálních léčebných zásahů.

Jaké jsou typy zubních vyšetření?

 1. Komplexní zubní vyšetření, které dítě či dospělý většinou podstoupí při první návštěvě zubního lékaře.
 2. Preventivní zubní prohlídka, provádí se každých šest měsíců jak u dětí, ta dospělých.
 3. Akutní vyšetření, které se již týká specifického problému, například náhlé bolesti zubu.
 4. Specifické vyšetření, například rentgenologické či ortodontické, je doporučeno zubním lékařem v případě potřeby.

Zdravotní pojišťovny hradí svým pojištěncům tato základní vyšetření zpravidla v plném rozsahu.

Kdy s dítětem zajít k zubaři

První preventivní prohlídku doporučují zubní lékaři již v období před prvním rokem života dítěte, kdy ještě nejde o žádné ošetření, ale o první kontakt se zubním lékařem. Preventivní prohlídky dětí bez ošetření nebo jednoduchá preventivní ošetření (aplikace fluoridového gelu, laku) a vhodný psychologický přístup zubního lékaře jsou důležitou výchovnou součástí v celém systému stomatologické prevence.

Jak probíhá preventivní prohlídka?

Zubní lékař se vás nejprve zeptá, zda u vás od poslední prohlídky nenastaly nějaké potíže. Potom vám zuby prohlédne pod jasným světlem, často za pomoci zrcátka a sondy. Vyšetří, zda vám případné nové zuby, například zuby moudrosti, rostou, jak mají. Prohlédne, zda se vám některý zub nekazí a zda netrpíte nemocí ústní sliznice a parodontózou. Případné zbytky potravy odstraní vstříknutím vody a vzduchu; vzduch navíc pomáhá zjistit citlivost chrupu. Po každé prohlídce se použité nástroje sterilizují a rukavice se znehodnotí.

Zubnímu lékaři pomáhá sestra, jejímž úkolem je odsávat pacientovi hromadící se sliny odsávačkou, připravovat nástroje a případně pořizovat záznamy do karet pacientů. Vždy během preventivní prohlídky je nutné chrup také zrentgenovat, aby se zjistily případné vady, které nejsou běžně patrné, například kazy v mezizubních prostorech nebo problémy se zubními kořeny. Rentgenový film na speciálních nosičích, určený k pořizování intraorálních snímků, se přitom umisťuje do dutiny ústní a rentgenový přístroj se přikládá ke tváři. Snímek celé čelisti právě tak jako snímky jednotlivých úseků zubů, kořenů a dutin zprostředkovává rentgen panoramatický nebo snímkování pomocí OPG (ortopantomografu). Někteří zubní lékaři používají intraorální kamery spojené s monitorem, takže pomocí takto pořízených snímků mohou pacientům objasnit vzniklé potíže a možnosti léčby.
Pokud kromě prohlídky potřebujete i ošetření, musíte si obvykle sjednat ještě jeden termín. Není-li vám jasné, jakou léčbu vám lékař nabízí, nechte si ji podrobně vysvětlit a zeptejte se i na její předběžnou cenu. Zubní lékař vám také může odstranit plak a zubní kámen ultrazvukem a zuby vyleštit. Plak je přilnavý povlak s obsahem bakterií, který se hromadí v ústní dutině; bakterie mohou vyprodukovat kyseliny, které zuby napadají, pronikají sklovinou a způsobují kazy. Zubní kámen je vlastně na zubech ztvrdlý plak.

Preventivní prohlídky u dospělých

Prevence u dospělých se zaměřuje na:

 • vyšetření stavu chrupu, 
 • parodontózu, 
 • stavu sliznice a měkkých tkání dutiny ústní;
 • prevenci onkologie, tedy pátrání po přednádorových změnách a ponádorových projevech chrupu;
 • instruktáž o udržování správné hygieny.

Preventivní prohlídky u dětí

Na první preventivní prohlídku by měla dítě přivést matka mezi 6-12 měsícem života a pak 2 krát za rok. Během ní se provede:

 • založení dokumentace;
 • anamnéza se zaměřením na vývoj a věk 3, 6, 12, 15 let;
 • vyšetření chrupu, parodontu, postavení zubů a čelisti;
 • onkologická prevence;
 • poučení o zubní hygieně.
Poslat známému
  
  

napsali jste:

25.8.17 Meu IP, Meu IP

Meu IP, <a href="http://meuip.com">Meu IP</a>

9.7.16 Meu IP

Meu IP, <a href="http://e-meuip.com">Meu IP</a>

30.5.16 Mir89

Dobrý den
Byla jsem na kontrole u zubaře a měla jsem tam kaz a jakou napln a neošetřil mě a odbednal mě na jindy
Děkují Mirka

21.6.15 pacient

Co si mám myslet o zubních prohlídkách? Leta jsem chodil k zubařce, která uměla vrtat, ale ani jednou neprovedla rentgen. Pak jsem nějak vynechal, nebly jsem delší dobu, nechtěl jsem, aby mi zas vynadala. Našel jsem si zubařku jinde, tam mi provedli dva rentgeny. Zjistila mezizubní kaz, který nezjistila sondou a běžnou prohlídkou. Ovšem k mému zklamání při dalších návštěvě jen rychlá prohlídka sondou, rtg nikoli. Myslím, že taková prohlídka je téměř k ničemu, takto se zjistí jen velké kazy, resp. kazy, které jsou viditelné. Mezizubní kazy se tím nezjistí a o ně jde asi nejvíc.

Přidat nový komentář

Email