Zánět slinných žláz

zanet-slinnych-zlaz.jpg - kopie
V dutině ústní jsou rozmístěny velké a malé slinné žlázy. Oba typy mohou být postiženy zánětem, což bývá spojeno s mnoha nepříjemnými příznaky, mezi něž patří například snížení produkce sliny. Záněty slinných žláz mohou mít nepříznivé důsledky pro zdraví jak dutiny ústní, tak celého organizmu.

Slinné žlázy

Slinné žlázy se dělí dle velikosti na malé a velké. Malé slinné žlázy zajišťují konstantní vlhkost ústní sliznice, vnímání chuťových podnětů a podílejí se na držení celkových zubních náhrad. Mezi velké slinné žlázy patří párové žlázy podjazykové, podčelistní a příušní. Ze svých vývodů vylučují slinu při jídle, a tak napomáhají trávení sousta, jeho obalení, a tím usnadňují polykání. Slina obsahuje spousty enzymů, jež se podílejí na ochraně před patogeny a na již zmiňovaném trávení. Její další funkcí je navracet minerály zubní sklovině, která je ztrácí vlivem působení bakteriálních kyselin. Návratem minerálů do struktury skloviny dochází k jejímu zpevňování. Tokem sliny je očišťován povrch zubů, a tím je redukován vznik zubního plaku.

Co je to zánět

Zánět je definován jako odpověď organizmu na škodlivé podněty. Do této reakce bývá zapojen imunitní systém. Dle délky trvání zánětu se rozlišuje akutní (krátkodobý, trvající dny až týdny) a chronický (dlouhodobý, probíhající v časovém horizontu měsíců až let). V případě slinných žláz bývá zánět způsoben bakteriální, virovou nebo autoimunitní příčinou. Zánětlivá reakce může být umístěna buď výlučně v okolí slinné žlázy a nešířit se dál, nebo může mít tendenci k šíření do okolí, což může pacienta ohrožovat na životě.

Příčiny zánětu slinných žláz

Zánět slinných žláz bývá způsoben bakteriemi nebo viry. Bakterie se dostávají do tkáně žlázy nejčastěji slinným vývodem. Bývá to v případech snížení produkce sliny, což mohou způsobit horečky, dehydratace, ucpání vývodu slinných žláz kamínkem, nedostatečná ústní hygiena, radioterapie (= ozařování), autoimunitní choroby postihující slinné žlázy, cukrovka, anémie, urémie, ateroskleróza, postižení nervového zásobení žláz nebo některá léčiva. Mezi léky, které způsobují snížení slinné sekrece, patří antidepresiva, antihistaminika, sedativa, hypnotika, diuretika, anxiolytika a další.

Příznaky zánětu slinných žláz

Zánět často postihuje slinné žlázy odděleně. To znamená, že v dutině ústní pacienta se nacházejí jak žlázy zdravé, tak zanícené. Pokud je slinná žláza zasažena zánětem, pacienta sužuje její bolestivost, otok, snížená až zastavená produkce sliny – místo toho zpravidla nastupuje sekrece hnisu, v mírnějších případech zkalené sliny. Bolest a zvětšení slinné žlázy se zhoršují po jídle, kdy se automaticky zvyšuje slinná produkce. Dále se objevuje zvětšení okrskových mízních uzlin. Kůže obklopující slinnou žlázu je napjatá, červená a bolestivá.

Diagnostika zánětu slinných žláz

Pokud přijdete k lékaři se zánětem slinných žláz, nejdříve se Vás zeptá na průběh onemocnění a na subjektivní obtíže. Potom přejde k vyšetření pohledem a pohmatem. V diagnostice zánětu slinných žláz lze využít zobrazovacích metod – rentgenu, ultrazvuku, počítačové tomografie, scintigrafie, magnetické rezonance nebo sialografie, což je speciální vyšetření slinných žláz, při kterých se vývodem žlázy aplikuje kontrastní látka, která zvýrazní struktury slinných žláz na záhy provedeném rentgenovém snímku.

Léčba

Terapie zánětu slinných žláz spočívá v kombinaci různých postupů – od cílené aplikace antibiotik přes stimulaci produkce sliny pitnými kúrami, žvýkáním žvýkaček či předepsáním látek zvyšujících slinnou sekreci. Pokud je možná záměna či vynechání léčiv, které způsobují snížení slinné sekrece, lékař tuto změnu provede. Při léčbě zánětů slinných žláz se uplatňují i aplikace chladivých obkladů nebo chirurgická léčba. Chirurgie na slinných žlázách přichází na řadu spíše u dlouhodobějších zánětů nebo pokud jsou tyto způsobeny slinným kamenem. Provádí se roztažení vývodu postižené slinné žlázy, aby došlo ke snadnějšímu odtoku hnisu, dále se provádí odstranění slinného kamene nebo rovnou odstranění slinné žlázy, pokud se u ní záněty opakují nebo probíhají dlouhodobě.

Poslat známému
  
  

napsali jste:

1.3.17 Kateřina

Dobrý den,
před 16 lety jsem byla hospitalizována v nemocnici, protože mi začala otekát přiušní žláza na levé straně, poté jsem měla několik let klidu. Před třemi roky se to opět vrátilo. Byla jsem na vyšetření, ale nic nezjistili. Bohužel poslední půlrok je to čím dál tím víc intenzivnější. Někdy mi otoče tvář i bez toho, abych jedla. Ale většinou je to, když si dám první sousto jídla. Pak už tak hodinu nemohu jíst, protože je to bolestivé. Vždy si hned masíruji tvář, protože mě bolí i ucho a celý kost u ucha.Otok vždy trvá tak hodinu někdy déle a je to bolestivé. Poté mi to splaskne a do úst mi vytéká nepříjemná slaná tekutina. Nerada chodím po lékařích mám občas pocit, že na Vás koukají, že si člověk vymýšlí. Děkuji za radu.

6.1.17 Ludmila

Dobrý den, již 2 roky trpím silným zahleněním. Hleny jsou slané a nyní už i sliny. Už mi stačí jen se napít čisté vody a je to. Jinak hleny stahuji spíš z nosohltanu, ale také jen v pravo.Mám poleptanou celou ústní dutinu a je to velice nepříjemné.Když si lehnu, mám za chvíli v ústech úplně sucho , ale když neležím, sliny se tvoří.Zatím veškerá vyšetření se minula výsledkem./Gastro, plicní, zubař , krční, obvodní Dr./ Nemůže jít o zánět sliné žlázy. Bolest je hlavně v pravé části pod bradou až za uchem , občas bolí í pravý spánek až k oku. Také hleny se tvoří výlučně v pravo a usazují se v krku napravo , občas jdou a někdy nejdou vůbec vyplivnout. Je to ubíjející a občas nesnesitelné. Děkuji za odpověď.

26.10.16 Gabriela ambrosova

Dobrý den. Udělala se mi včera taková menší bulka na dolní čelisti. Když si na ni sáhnu tak mi zaboli. Bolest vystreluje Směrem jako k uzlinam do krku.muj dotaz zní může se jednat o zánět slinne žlázy? Podotýkám že se léčím s systém.lupusem. Děkuji za odpověď

8.8.16 slinná žláza a moře

Dobrý den,


ráda bych se také zeptala, zda pobyt u moře může nějak ovlivnit u dítěte (4 roky) průběh nemoci či jinak do budoucna jeho léčbu.
Je pobyt u moře dítěte nezbytně nutný v případě tohoto onemocnění, případně, jaký a kde může pobyt dítěti pomoci?

Velice Vám děkuji za odpověď a přeji krásný den

23.2.14 anka

Dobrý den, mám pod čelistí bouličku. Byla jsem s ní odeslána na sono a tam mi zjistili,že je to zvětšená slinná žlaza,bez patologického nálezu. Nevím,co to znamená a jestli mám podstoupit nějaké další vyšetření. Bouličku mám už několik let a nebolí. Děkuji za vysvětlení.

16.2.14 Jakub Šulta

Pro Helena Dadučová: Dobrý den, v takovémto případě se musíte řídit doporučením lékařů ze specializovaného pracoviště. V případě obav o stav Vašeho dítěte zavolejte ošetřujícímu lékaři a problém s ním opět prodiskutujte.

3.2.14 Helena Dadučová

Dobrý den naše dcerka 2,5 roku byla v nemocnici 3 týdny se zánětem slinných žláz ,,19 převazů s výměnou drenu a z toho 2 krát na sále pro důkladné vyčištění ,,dnes jsme týden doma a mam strach že se to vrací ,,nutno říct že ze dvou kultivací nic nevyšlo žádný bacil ani bakterie ,, brala širokospektrá antibiotika ,,můžete mi prosím poradit co dál jestli se třeba nemáme obrátit někam jinam ,,děkuju Helena z Liberce

8.12.13 pocit cudzieho telesa v krku

Dobry den uz dlhsiu dobu mam pocit cudzieho telesa v krku mam za sebou rozne vysetrenia. Bola vykonana aj endoskopia - bola mi zistena histaminova intolerancia -aj ked beriem lieky a dodrziavam dietu vobec to nepomaha.chcela by som sa opytat ci nemozem mst zanet slinnej zlazy tento pocit cudzieho telesa mam uz cely rok

Přidat nový komentář

Email